Lombard Sezam Gorzów
W związku z zaistniałą sytuacją w kraju, informujemy, iż nasza firma czynna jest w godzinach 10.00-18.00. O zmianach będziemy informować w stosownym komunikacie na stronie.

Złoto – od wydobycia do pięknej biżuterii

Złoto to obecnie jeden z najbardziej popularnych metali, wykorzystywany głównie w celach ozdobnych – produkcji biżuterii. Niemal każdy fascynuje się pięknymi pierścionkami, kolczykami, czy naszyjnikami, jednak mało osób wnika w proces ich powstawania. A jest on fascynujący!

Jak wydobywane jest złoto?

Wydobywanie złota było znane już siedem tysięcy lat temu i choć sam proces wydobywania się różni, złoto nadal jest tak samo popularne. Obecnie najwięcej złota wydobywa się w chińskich kopalniach. Na drugim miejscu utrzymuje się Australia, co może być dla niektórych zaskoczeniem. Złoto, na większą bądź mniejszą skalę, wydobywane jest na każdym kontynencie z wyłączeniem Antarktydy.

Złoto wydobywane jest w kopalniach złota, ale nie tylko. Górnicy często znajdują złoto podczas wydobywania innych surowców, na przykład miedzi.

Przetapianie złota

Chociaż złoto pochodzi głównie z kopalni, nie można zapominać o recyklingu złota. Ta metoda pozyskiwania złota jest bardzo popularna za sprawą skupów złota. Punkt „skup złota” oferuje pieniądze w zamian za przyniesienie złotych, nieużywanych elementów. Takie złote przedmioty zostają przetopione i wówczas mogą być wykorzystywane w celu stworzenia nowej, unikatowej biżuterii.

Za przyniesienie złota do skupu złota można otrzymać pieniądze, ale także zlecić przetopienie własnego złota. Dzięki temu można stworzyć własny recykling i z przetopionego złota zlecić jubilerowi wykonanie konkretnej biżuterii.

Dlaczego złoto jest takie cenne?

Przede wszystkim dlatego, że nie można go sztucznie wytworzyć. Jest unikatowym pierwiastkiem, który można uzyskać dzięki wykopaniu go lub przetopieniu. Stąd głównie wynikają wysokie ceny pięknej, złotej biżuterii.

Co więcej, ten pierwiastek jest bardzo wytrzymały. Nie ulega korozji ani rozpadowi, dzięki czemu może być w obiegu tysiące lat, a złota biżuteria może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Uzyskane złoto – co dalej?

Kiedy złoto zostaje wykopane lub przetopione i przekazane do wytwórni biżuterii, rodzi się pytanie – co należy z nim zrobić?

Na początku powstają szkice wizualizujące pomysły projektanta. Następnie, dzięki programom komputerowym, tworzy się interaktywne modele, które przenosi się na fizyczne modele wykonane z wosku.

Kiedy taki modele zostaną zaakceptowane, zalewa się je na przykład gipsem, wypala i następnie do gipsowych form wlewa się kruszec, który przybiera kształt zadanej formy.

Następnie gipsową formę się wypłukuje i zostaje jedynie złoty produkt, który przed wystawieniem na sprzedaż musi zostać wyszlifowany oraz wypolerowany.

Jeśli projekt to przewiduje, do złotej biżuterii zostają dodane ozdobne elementy na przykład z kamieni szlachetnych.

Ostatnim krokiem jest dokładne wyczyszczenie biżuterii, przekazanie do sklepu, wystawienie na sprzedaż i na koniec – założenie kupionej biżuterii przez klienta.