Lombard Sezam Gorzów
W związku z zaistniałą sytuacją w kraju, informujemy, iż nasza firma czynna jest w godzinach 10.00-18.00. O zmianach będziemy informować w stosownym komunikacie na stronie.

Złoto w elektronice

Na całym świecie roczna produkcja komputerów, telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń zaawansowanych technicznie, zarówno elektronicznych jak i elektrycznych zużywa około 320 ton złota i 7500 ton srebra o wartości 21 miliardów dolarów. Według ekspertów rocznie odzyskuje się raptem 15 proc. tych metali, a reszta jest wyrzucana przez co może stwarzać potencjalne zagrożenia dla środowiska. Mówiąc o zastosowaniu złota i srebra w elektronice, od razu pojawia się kwestia odzyskiwania tych metali.

Chyba w każdym domu na świecie są nieużywane stare telefony, konsole do gier, odtwarzacze stereo, przestarzały sprzęt komputerowy i niedziałające, zepsute drukarki. Na uwagę zasługuje fakt, że każda z tych rzeczy zawiera metale szlachetne. Dobrym rozwiązaniem jest skup złota, pochodzącego z recyklingu. Zastosowanie tego kruszcu w elektronice jest dziś niezbędne – szacuje się, że jeden tylko telefon ma w sobie 50 miligramów złota. Nie jest to jakaś ogromna ilość, ale biorąc pod uwagę, że każdego roku produkuje się miliard nowych urządzeń, efekt skali jest ogromny.

Również srebro jest doceniane w przemyśle i elektronice, wykorzystuje się je w produkcji przewodników, przełączników, bezpieczników oraz styków, a w jednym telefonie znajduje się go około 0,25 grama. Wobec tego skup srebra może być całkiem opłacalny i coraz więcej ludzi zajmuje się jego odzyskiwaniem. Ciekawostką jest to, że obecnie 5 proc. całej podaży srebra zużywa przemysł energetyczny. Ma to bezpośredni związek z tym, że wykorzystuje się je do produkcji paneli słonecznych i ogniw fotowoltaicznych. Według najnowszych szacunków zapotrzebowanie na srebro w tej branży, w ciągu najbliższych lat się podwoi. Jak wiadomo rudy kiedyś się wyczerpią, więc trzeba będzie szukać metali szlachetnych w wyprodukowanych już urządzeniach.

Złoto można znaleźć w każdym komputerze. Najczęściej wykorzystywane jest w pamięci RAM i płytach głównych. Przyczyna tego jest bardzo prosta – złoto wpływa na zwiększenie mocy obliczeniowej, ale także posiada lepszą przewodność.