Lombard Sezam Gorzów
W związku z zaistniałą sytuacją w kraju, informujemy, iż nasza firma czynna jest w godzinach 10.00-18.00. O zmianach będziemy informować w stosownym komunikacie na stronie.

Uncja złota, co to dokładnie jest ?

Uncja jest powszechnie znaną jednostką miary. Pojawia się jednak pytanie, czego dokładnie dotyczy uncja trojańska. Pojęcie to będzie dobrze znane osobom, które inwestują pieniądze w różne metale szlachetne, między innymi w złoto. To właśnie za pomocą uncji trojańskiej można sprawdzić masę danego wyrobu, co z kolei służy do oceny jego rzeczywistej wartości. Uncja trojańska stanowi od lat podstawową jednostkę systemu bankowego. Stała się międzynarodowym standardem podczas podawania wagi różnych metali szlachetnych.

Co warto wiedzieć o uncji trojańskiej?

Za pomocą uncji trojańskiej możliwe staje się określenie wagi wyrobów jubilerskich. Nie należy jednak mylić zwykłej uncji z uncją trojańską. Ta pierwsza wynosi mniej więcej 28,35 g. Z kolei uncja trojańska ma dokładnie 31,1034768 g. Mogłoby się wydawać, że 3 g to niewielka różnica, ale w przypadku wyrobów wykonanych z cennych metali szlachetnych ma to ogromne znaczenie. Uncja Trojańska jest powszechnie używaną miarą do podawania wagi między innymi złota i srebra.

Zaczęto używać jej już w średniowieczu. Francuzi wprowadzili specjalny system miar, który przyjął się także w Anglii Stanach Zjednoczonych. Jeśli ktoś interesuje się instrumentami finansowymi, co inwestować w metale szlachetne, to powinien wiedzieć, czym jest uncja trojańska. Stosuje się ją niezmiennie od lat. Wiele złotych monet waży jedną uncję trojańską. Wymienić można amerykańskiego orła, południowoafrykańskiego krugerranda, kanadyjskiego liścia klonowego. Większość monet bulionowych ma najczęściej jedną uncję.