Lombard Sezam Gorzów
W związku z zaistniałą sytuacją w kraju, informujemy, iż nasza firma czynna jest w godzinach 10.00-18.00. O zmianach będziemy informować w stosownym komunikacie na stronie.

Inwestycja w złoto- czy ma sens ?

Złoto w obecnych czasach jest najlepszą lokatą kapitału. Z takimi stwierdzeniami można się spotkać od kiedy świat opanowała pandemia koronawirusa i, która niemal postawiła na głowie globalną gospodarkę. Nagle wielu inwestorów, doświadczonych i amatorów, można powiedzieć, ze rzuciło się na złoto. Ale czy inwestowanie w metal szlachetny ma cel? Czy jest to dobry sposób na lokowanie gotówki? Czy skup złota w ogóle się opłaca?

W ostatnich miesiącach cena złota systematycznie rosła, osiągając psychologiczną barierę 2 tysięcy dolarów za uncję. często złoto postrzega się jako „bezpieczną przystań” w czasach niepewności, ponieważ jest mniej zmienne niż inne inwestycje, takie jak akcje. Co ciekawe, a nie każdy o tym wie, metal porusza się odwrotnie do dolara amerykańskiego, co oznacza, że ​​gdy dolar spada – tak jak się już nie raz zdarzało – złoto porusza się wyżej. Na popularność inwestowania w metale szlachetne wpływa to, że dają one optymistyczne prognozy, sugerujące wysokie zwroty w przyszłości. Szukając odpowiedź na pytanie czy inwestycja w złoto ma sens, odpowiedź brzmi, że tak, ma sens. Jednak pojawiają się głosy specjalistów i znawców rynku, że nigdy nie ma dobrego czasu na kupowanie złota. Równie ciekawie przedstawia się skup srebra, na które popyt drastycznie poszybował w górę. To pokazuje tylko jak bardzo ludzie boją się o swoją gotówkę, która znacznie traci na wartości z powodu inflacji.

Wracając do lokowania oszczędności w złocie: każdy może zacząć inwestować w fizyczne sztabki i monety. Jest to towar łatwy do kupienia i sprzedaży. Inną możliwością są fundusze ETF i ETC, które są notowane na giełdzie, umożliwiające śledzenie bazowej ceny złota bez konieczności fizycznego posiadania aktywów. Można także zakupić akcje związane ze złotem, np. firm produkujących ten kruszec lub kryptowaluty zabezpieczone złotem. Opcji jest dużo, ale jedno jest pewne, bez fundamentalnej wiedzy o giełdzie i inwestowaniu lepiej jest tego nie robić, ponieważ bardzo szybko można stracić oszczędności życia. Najlepiej jest zgłębić nieco wiedzę, a wtedy złoto może przynieść realne zyski.